tu jesteś: główna / zasady_gry

Zasady gry


Drużyna siatkówki halowej może liczyć maksymalnie z 12 zawodników (łacznie z rezerwowymi), trenera, asystenta trenera, masażysty i lekarza. Grać może jedynie połowa spośród nich. Podczas gry zawodnicy moga odbijać piłkę wszystkimi częściami ciała. Nie można jej za to przetrzymywać- a za równoznaczne z przetrzymaniem uznawane jest jej podnoszenie, pchanie lub rzucanie. Zawodnicy nie mogą dotykać siatki. Siatki nie może dotknąć również posyłana w pole przeciwnika piłka. Gracze mają także ograniczoną ilość odbić, które mogą wykonać. Na każdego z nich przypadają 3 odbicia na akcję, przy czym jeden siatkarz może odbić piłkę najwyżej dwa razy z rzędu.
Mecz siatkówki składa się zazwyczaj z 3 setów. Pierwsze dwa sety rozgrywa się do zdobycia 25 punktów. Wygrywa ta drużyna, która uzyska minimum dwupunktową przewagę nad przeciwnikiem. Trzeci set rozgrywany jest w wypadku równej ilości punktów obu zespołów. Wówczas gra się do zdobycia 15 punktów, przy czym również obowiązuje dwupunktowa przewaga nad przeciwnikiem.
Dodatkowo w siatkówce po każdorazowym zodbyciu 7 punktów na boisku nastepuje zamiana stron. W przypadku rozgrywania trzeciego seta to takiej zmiany dochodzi po każdorazowym zdobyciu 5 punktów.
Aby wszystko było sprawiedliwie, przed rozpoczęciem spotkania sądzia dokonuje losowania stron, po których będą grać siatkarze.
 mecz siatkówki

Zasady gry: Libero


 mecz siatkówki Wielu ludzi, którzy nie znają dobrze zasad siatkówki zastanawia sie kim jest Libero i dlaczego jest inaczej oznakowany (np przez inny kolor koszulki)? Libero jest zawodnikiem zgłaszanym przez meczem przez każdą z drużyn . Charakteryzuje się tym, że jest to zawodnik wyspecjalizowany w obronie. Jest  członkiem zespolu, który nie może być jednoczesnie jego  kapitanem. Libero posiada również szereg uprawnień, m.in. wolno mu zastępować w linii obrony każdego innego zawodnika. Ale z funkcją tą związany jest również szereg ograniczeń- np. nie wolno mu grać na innej pozycji niż na obronie, nie wolno mu przeprowadzać ataków- jeśli w momencie kontakt z piłką ta znajduje się powyżej górnej krawędzi siatki; nie może również blokować piłki. Do "plusów" tej funkcji należy zaliczyć to, że każda zmiana zawodnika na Libero nie jest liczona jako regulaminowa; poza tym zmian tych może być dowolnie dużo. Jeśli chodzi o ponowną zamianę Liberona zawodnika, to może on być zastąpiony tylko przez tego siatkarza, którego sam zastępował.
Jeśli Libero ulegnie kontuzji wówczas można wybrać nowego gracza na to stanowisko. Za zgodą sędziego Libero wybierany jest  przez kapitania spośród zawodników, którzy nie będa grać w następnym wyjściu. W przypadku wybrania nowego Libero musi być to zapisane w protokole gry.

Polityka Prywatnosci | Zasady gry