tu jesteś: główna / technika_siatkarska

Technika siatkarska


Postawa i sposób poruszania się po boisku
Zarówno jedno jak i drugie to podstawa do prawidłowego wykonania późniejszych ataków i bloków. Prawidłowa postawa polega zawsze na ustawieniu stóp w lekkim rozkroku. Ważne jest to, że jedną stopę wysuwamy w stronę, w którą zamierzamy posłać piłkę. Ręce powinny lekko przylegać do tułowia, zaś dłonie znajdować się mniej więcej na wysokości klatki piersiowej (kto ogląda mecze siatkówki wie, że teoria nie zawsze ma pokrycie w praktyce). Ponadto tułów pownien być lekko pochylony. Zawodnik porusza się po boisku albo w sposób naturalny albo krokiem spacjalistycznym, tzw. odstawno-dostawnym. Polega on na takim ustawianiu stóp, aby nie łaczyły się ze sobą.
 mecz siatkówki
Odbicie i blokowanie
 W siatkówce zazwyczaj ( i najczęściej) piłkę odbijamy sposobem górnym. W tym celu przyjmujemy postawę siatkarską, a dłonie układamy w koszyczek, przy czym musimy odczylić je w ten sposób, aby grzbiet został odsłonięty i wybrzuszony. Aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniu kciuków (i uzyskać wiekszą powierzchnię odbicia), należy je odchylić w dół i w bok. Ramiona muszą być ugięte mniej więcej pod kątem 90 stopni i odchylone nieco na zewnątrz. W momencie przyjęcia piłki prostujemy nogi. Gdy piłka ma kontakt z palcami- prostujemy ramię.
Ważne jest to, że łatwo możemy poznać czy odbicie piłki zostało zrobione prawidłowo. Dobrze odbita piłka nie będzie się okręcać, pójdzie szybko w górę po czym zacznie opadać prawie pionowo.
W przypadku blokowania zawodnik jest wyprostowany z rękoma tworzącymi płaszczyznę. Dłonie znajdują się na wysokości głowy. Blokowanie w siatkówce polega na zatrzymaniu piłki płaszczyzną dłoni.
 mecz siatkówki

Technika siatkarska w fazie szczytowej: Zagrywka i atak


Piłkę w siatkówce możemy zagrywać na dwa sposoby: dolny i tenisowy. W pierwszym nogi rozstawiamy na szerokośc bioder. Jeśli zagrywamy prawą reką to lewa noga jest nogą wykroczną - i odwrotnie. W momencie podzrzutu robimy zamach i obniżamy całą postawę. W przypadku zagrywki tenisowej noga wykroczna znajduje się "po tej samej stronie", co ręka zagrywająca. Wykonując zagrywkę odchylamy ciało do tyłu i gwałtownieje wyprostowujemy. Piłkę uderzamy pełną dłonią.
Ataku można wykonać na trzy sposoby. Pierwszy, zbicie tenisowe, polega na podbiegnięciu do punku ataku, a następnie odbiciu się począwszy od palców stóp. Ciało siatkarza wygina się w pałąk a w momencie uderzenia piłki nastepuje gwałtowny skłon. Sposób drugi-plasing, polega na lekkim posłaniu piłki w pole rywala. W tym przypadku pracy nie wykonuje dłoń, lecz nadgarstek. Sposób trzeci to kiwnięcie. Polega ona na posłaniu piłki z wyskoku w najsłabiej bronione miejsce. Tor piłce nadaje staw barkowy.
 mecz siatkówki

Polityka Prywatnosci | Technika siatkarska