tu jesteś: główna / sprzet_siatkarski

Sprzęt siatkarski


  Przepisy określające zasdy gry w siatkówkę mówią:
4.3.2 Obuwie musi być lekkie, elastyczne, z podeszwą z gumy lub skóry, bez obcasów.
Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB seniorów zabronione jest noszenie obuwia z podeszwami pozostawiającymi czarne ślady. Koszulki i spodenki muszą być zgodne ze standardami FIVB.
Oznacza to, że nieistnieją ścisłe wymagania co do posiadanego obuwia. Jego główną zaletą musi być jego wygoda. Praktyka jednak mówi, żeby zaopatrzyć się w obuwie, które pozwoli skórze oddychać, to zapobiegnie zadmiernemu spoceniu a co za tym idzie- zwiększy komforty gry.


Przepisy dokładnie określają wymiary siatki używanej do gry w siatkówkę. Musi ona mieć  szerokość 1 m oraz długość do 10 m. Dodatkowo w tym obszarze znajdują się obszary znajdujace się poza taśmami bocznymi siatki (o długości 25- 50 cm). Siatka zgodna ze standartem musi być wykonana z kwadratowych oczek o długości boki- 10 cm. Wspomniane wyżej taśmy boczne muszą  mieć długość 1 m i szerokośc 5 cm.
Podcza szawodów siatka umieszczona jest na wysokości 2,43 m w przypadku mężczyzn i 2,24 w przypadku kobiet.

Podstawowy sprzęt do gry: piłki


 
Piłki to niewątpliwie najbardziej podstawowy sprzet do gry. Piłki uzywane w siatkówce dzielą się na dwa rodzaje: do halówki i do plażówki. Te pierwsze, zgodnie z przepisami, muszą być wykonane z miękkiej, ale jednoczesnie wytrzymałej i elastycznej skóry. Musza być ponadto wodoodporne. Obwód piłki stosowanej w siatkóce halowej wynosu 65- 67 cm a ciśnienie wewnątrz niej 0,3- 0,325 kg/cm². Ponadto piłka musi ważyć 260- 280 g. Jesli chodzi o piłki używane do gry w siatkówkę plażową to nie różnią się one pod względem obwodu ani materialu, z którego są wykonane. Różni je natomiast ciśnienie wewnatrz balonu- w tym przypadku wynosi 0,175-0,225 kg/cm². Przepisy mówią również, że piłki powinny mieć jasny kolor. Wszystkie piłki używane podczas meczu muszą mieć te same gabaryty oraz kolor i ciśnienie.


Polityka Prywatnosci | Sprzęt siatkarski