tu jesteś: główna / siatkowka_siedzaca

Siatkówka na siedząco


 Siatkówka na siedząco to ciekawostka na arenie sportowej. Gra została wymyślona jako sport dla niepełosprawnych, ale teraz uprawiają ją również siatkarze pełnosprawni. Powstała z połączenia dwóch gier- niemieckiego sitzballu oraz z siatkówki. Powód jej stworzenia był prosty- sitzball był gra zbyt mało energiczną, nie wymagał zbyt wielu ruchów. Dlatego również był grą po prostu nudną. Początkowo siatkówka na siedząco,podobnie jak jej odmiana "na stojąco", była grą przeznaczoną dla relaksu. Z czasem przekształciła się w sport, który zagościl również na olimpiadzie dla niepełnosprawnych (pierwszy raz rozgrywki paraolimpijskie w tej dyscyplinie odbyły się w 1980 r.).
 mecz siatkówki na siedząco

 mecz siatkówki na siedząco  Siatkówka na siedząco- sitting volleyball, została wprowadzona w 1956 roku przez Holenderski Komitet Sportowy. Od roku 1967 rozpoczęły się regularne rozgrywki Mistrzostw Świata. Siatkówka na siedząco jest dyscypliną, która ciagle się rozwija i zyskuje sporte grono zwolenników. W pierwszych MŚ w sitting-ballu uczestniczyły  reprezentacje tylko  z 7 krajów. Obecnie dyscyplinata  jest uprawiana w ponad 60 krajach. Wzrost popularności tej odmiany siatkówki spowodował to, że rozgrywane są również Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Regionów.  Od roku 1993 wszystkie rozgrywki odbywają się w kategoriach: męskiej i żeńskiej.

Siatkówka na siedząco w Polsce


Do naszego kraju siatkówka na siedząco zawędrowała dośc późno. Pierwsze turnieje odbyły się dopiero w 1997 roku. Dwa lata później rozgrywki te uzyskały status Mistrzostw Polski. Pierwszy finał zawodów w nowej formule odbył sie w październiku 1999 roku. W Polsce ciągle nie jestto dyscyplina popularna- istnieje u nas tylko 8 zespołow siatkówki na siedząco. Są to: Atak- Elbląg, SON Bolesławiec, UKS Poznań a także  Start- Jelenia Góra, Katowice, Kielce, Szczecin i Wrocław.
 rozgrywki siatkówki na siedząco

Polityka Prywatnosci | Siatkówka na siedząco