tu jesteś: główna / siatkowka_plazowa

Siatkówka Plażowa


 Siatkówka plażowa- młodsza siostra siatkówki halowej powstała dość wcześnie. O ile halówka została wymyślona  1895 roku, to plażowka powstała w 1915. Niestety, przez wiekszość swojej historii była traktowana "po macoszemu". Dlatego też na Igrzyskach Olimpijskich pojawiła się dopiero w 1992 roku w Atlancie. Podobnie jak halówka, jej plażowa odmiana została wymyślona w Stanach Zjednoczonych (Kalifornia). Podobne również były jej koleje losu: bardzo szybko zawojowała kraje Europy, po czym powoli zaczęła wycofywać się ze Stanów.Jest tam jednak ciągle o wiele bardziej popularna niż halówka. Siatkówkę plażową wymyślono jako sport typowo rekreacyjny, dlatego też zawodowych struktur nabrała dopiero po II Wojnie Światowej. W roku 1947 po raz pierwszy rozegrano zawody mężczyzn; pierwsze profesjonalne zawody zorganizowano w latach 50-tych również w USA. Ciągle jednak nie było struktur organizacyjnych. Te pojawiły się dopiero w latach 80. Siatkówka plażowa była już wówczas sportem przyciągającym ogromne pieniądze- w organizację zawodów angażowały się największe amerykańskie koncerny. W 1980 roku powstało stowarzyszenie zawodowców AVP, zaś siedem lat później międzynarodowa federacja siatkówki postanowila zorganizować pierwsze Mistrzostwa Świata w siatkówce plażowej. Odbyły się one w Rio de Janeria (Brazylia)
 turniej gry w siatkówkę plażową

Siatkówka plażowa: zasady

Podstawową zasadą odróżniającą siatkówkę plażową od halowej jest liczna zawodników. W plażówce zawsze grają pary. Jeśli chodzi o sprzęt, to jego wymiary są takie same jak wymiary w halówce. Inna jest jedynie piłka- jest mniejsza, a co za tym idzie- lżejsza. Inne jest również ciśnienie wewnątrz niej. Poza tym każdy z zawodników ma takie same uprawnienia- zarówno jeden jak i drugi może rozmawiać z sędziami. Ważne jest również to, że zespoły siatkówki plażowej nie posiadają trenerów. Zawodników nie obowiązują również zmiany.
Od zawodników wymagana jest  kultura gry. Oznacza to, że zawodnicy muszą przywitać się z sędziami, a po skończonym meczu podziękować im za jego prowadzenie.
Jeśli chodzi o technikę gry to w większości jest ona taka sama. Kilka różnic dotyczy m.in. odbić. Siatkarzom plażowym przysługują trzy odbicia z tą różnicą, że tutaj blok również traktowany jest jako odbicie. Poza tym, inaczej niż w halówce, zmiany boiska następują po każdorazowym zdobyciu 10 punktów. Różnica dotyczy również ubioru. W siatkówce plażowej nie ma obowiązku noszenia koszulek (co, biorąc pod uwage porę roku, w której rozgrywana jest ta dyscyplina, nikogo nie dziwi), gracze używają również czapek basseballowych oraz okularów przeciwsłonecznych. Reszta przepisów w zasadzie się nie różni. Tak więc zwycięża ta drużyna, która wygra 2 z 3 setów. Dlatego seta wygrywa drużyna, która zdobyła 21 punktów, przy czym przewaga powinna być dwupunktowa.
Z ciekawostek można dodać, że oficjalną piłką używaną do rozgrywek jest Miklasa MV 200. Oficjalne przepisy określają również głebokość piasku, na którym grają zawodnicy. Musi być ona nie mniejsza niż 30 cm.
 turniej gry w siatkówkę plażową

turniej gry w siatkówkę plażową


Polityka Prywatnosci | Siatkówka Plażowa