tu jesteś: główna / rozgrywkisiatkarskie

Rozgrywki siatkarskieMistrzostwa Europy
Po raz pierwszy Mistrzostwa Europy w siatkówce odbyły się w 1948 roku we Włoszech. Na poczatku grali tylko męzczyźni. Już rok później, w Czechosłowacji, rozegrano Mistrzostwa Europy  kobiet. Rozgrywki te mają miejcse co 2 lata. Od 1948 roku pod względem zdobytych medali przoduje ZRSS/Rosja. Jednak Polska również nie  jest na straconej pozycji. Sczególnie dotyczy to kobiet, które uczestniczyły w 23 z 24 finałów. Niewiele słabiej szło mężczynom- uczestnictwo w 18 z 23 finałow to całkiem dobry wynik. Należy dodać, że reprezentacja Polaki (męska i żeńska) sukcesywnie poprawia swoje wyniki starając się utrzymać w europejsiej czołówce. W Mistrzostwach Europy łącznie zdobyliśmy 8 medali, w tym jeden złoty.
 rozpoczęcie Mistrzostw Świata w siatkówce
Mistrzostwa Świata
Pierwsze Mistrzostwa Świata (mężczyźni) odbyły się w roku 1949 w Czechosłowacji. Trzy lata później rozpoczęły się rozgrywki Mistrzostw Świata kobiet. W tych rozgrywkach pod względem ilości zdobytych medali przoduje ZSRR/Rosja. Plakom idzie, delikatnie mówiąc, nie najlepiej. Siatkówka męska swoje złote czasy miała w latach 70-tych, za czasów Huberta Jerzego Wagnera. Ostatnie zwycięstwa naszych siatkarzy pozwalają jednak sądzić, że polskie notowania mogą ulec poprawie. Gorzej jest z naszymi siatkarkami- Polki nie zdobyły w tych rozgrwykach ani jednego medalu (mężczyżni zdobyli złoto w Meksyku w 1974 roku), zaś ich obecne dokonania w MŚ nie są imponujące.
 rozgrywki Mistrzostw Świata kobiet

Siatkówka na Igrzyskach


 rozgrywki olimpijskie Igrzyska Olimpijskie z siatkówką jako dyscypliną olimpijską po raz pierwszy odbyły się w roku 1964 roku w Tokio. Od samego początku udział w siatkarskich rozgrywkach wzięły polskie zawodniczki. Siatkarze swój udział w Igrzyskach zaznaczyli w roku 1968. Ta prestiżowa impreza nie jest łaskawa dla naszych zawodników. Sukcesy z lat 70-tych (brązowe medale kobiet na Igrzyskach w Tokio i Meksyku- 1964, 1968, oraz złoty medal w Montrealu- 1976) to jedyne miejsca na podium , jakie udało się nam wywalczyć do tej pory. Sczytowa forma polskiej reprezentacji  olimpijskiej jest znikoma.  Jako przykład wystarczy podac fakt, że Polki uczestniczyły jedynie w 2 spośród 11 finałów. Odrobinę lepiej w tych rozgrywkach idzie mężczyznom. Najwięcej medali w siatkówce podaczs IO jak dotąd zebrały ZSRR/Rosja.

Polityka Prywatnosci | Rozgrywki siatkarskie