tu jesteś: główna / polska_siatkowka

Polska siatkówka


 O tym, że siatkówka w naszym kraju ma długie tradycje niech świadczy chociazby fakt powstania FIVB. Otóż w latach 40- tych XX wielu czternaście pańswt, w których volleyball rozwijał się najdynamiczniej spotkało się w Pradze. Celem tego spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska co do stworzenia międzynarodowych przepisów siatkarskich. Jednym z tych państw była właśnie Polska. Co więcej, oprócz naszego uczestnictwa w spotkaniu, zastępcą prezesa FIVB został Polak- Zygmunt Nowak. Mimo, że siatkowka cieszyła się w Polsce estymą przed wojną nie doczekała się odrębnych struktur organizacyjnych. Prawie do lat 60 tych była ujmowana razem z innymi grami zespolowymi. Dopieri w 1957 powstała właściwa tylko jej struktura- Polski Związek Piłki Siatkowej.
 polskie siatkarki

Polska siatkówka zagranicą


 Oczywiście powstanie tych struktur nie oznacza bynajmniej, że do tego czasu reprezentacja Polaki nie rozgrywała meczów. Wręcz przeciwnie, bardzo często występowaliśmy na arenie międzynarodowej. Najpierw działo się to nieoficjalnie- potem na szczeblu państwowym. Właśnie na tym etapie w roku 1948 Polska rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz międzyaństwowy. Nasze siatkarki pokonały wówczas Czechoslowację ( tydzień później z Czechosłowacją grali również siatkarze, ale ci przegrali). Potem gralismy z większym lub mniejszym sukcesem m.in z ZSRR i Anglią.
 reprezentacja siatkarzy
Przełomowe dla polskiej siatkówki okazały się Mistrzostwa Świata w 1974 roku (Meksyk). Wówczas pod wodzą  Huberta jerzego Wagnera wywalczyliśmy złoty medal. Rok później powtórzyliśmy ten sukces na Igrzyskach w Montrealu. Od tej pory nigdy nie powtórzyliśmy tego sukcesu. Zdarzało się że zajmowaliśmy miejcsa na podium, ale złoty medal  jest dla naszych siatkarzy nieosiagalny.

Najważniejsze daty polskiej siatkówki

1920 : siatkowka zostaje przeniesiona do Polski.
1924 : pierwsze sekcje siatkówki w Polsce (Warszawa, Łódź, Kraków)
1929 M istrzostwa Polski w Warszawie. Pierwszy (nieoficjalny) występ polskich siatkarzy w Anglii.
1930 Pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy- Polska- Czechosłowacja.
1931 Pierwszy występ drużyny zagranicznej w Polsce (Warszawa gości US Ryga).
1947 Pierwszy mecz międzypaństwowy: Polska-Czechosłowacja
1957 Powstaje Polski Związek Piłki Siatkowej.


 mecz Polska- Brazylia
1974
Pierwszy medal polskich siatkarzy na mistrzostwach świata (Meksyk).
1976
Pierwszy medal olimpijski polskich siatkarzy (złoto w Montrealu).
1978 Po raz pierwszy Polacy triumfują w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych.

Polityka Prywatnosci | Polska Siatkówka