tu jesteś: główna / polska_liga

Polska Liga Siatkówki


 Mimo, że siatkówka ma w Polsce długą tradycję to oficjalne rozgrwywki rozpoczęły się dopiero w roku 2000. Właśnie wówczas, tuż przed meczem z Hiszpanią (rozgrywanym w ramach Ligi Światowej), w Poznaniu podpisano akt notarialny Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. W naszym kraju potrzebę powołania takiej ligi odczuwano już od dłuższego czasu. Bylo to związane głównie z poprawą "notowań" polskiej siatkówki na arenie światowej. Szczególne zasługi w tej kwestii miała nasza reprezentacja młodzieżowa. Nasi Juniorzy zdobyli wówczas w Bahrajnie mistrzostwo świata. Kapitał początkowy spółki tworzyła suma kapitału wniesionego przez każdego z jej udziałowców. Każdy zespół wniósl po 100 tys. złotych, PLPS utworzyło sześć zespołów, zatem dawało to 1 milion 100 tysięcy złotych. Co było celem powołanie spółki? Chodziło głównie o ochronę interesów profesjonalnych zespołów siatkarskich. Liga jako całość zapewniła pośrednictwo w negocjowaniu stawek m.in. za prawa do transmicji telewizyjnej oraz umieszczania reklam.
W sierpniu 2000 roku ówczesny prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu- Mieczysław Nowicki podpisał zgodę na prowadzenie rozgrywek zawodowych. Tym samym siatkówka stała się czwartą dyscypliną sportu w Polsce, która mogła je organizować.
Pierwszy pojedynek w ramach nowej ligi odbył się pomiędzy Stolarką-Wołomin a Mostostalem-Azoty Kędzierzynem Koźle

 

Polska Liga Siatkówki w datach


 sezon  
 2000/2001 Mostostal-Azoty SSA Kędzierzyn-Koźle, Galaxia Jurajska AZS Bank Częstochowa, Jastrzębie Borynia, Warka Strong Club WKS Czarni Radom, Indykpol AZS UWM Olsztyn, T.S. Stolarka Wołomin, KS Nysa, KS Morze Szczecin, KS Stilon Gorzów i Kazimierz Płomień Polska Energia Sosnowiec
Puchar Polski zdobył Mostostal Azoty SSA Kędzierzyn Koźle.
 2001/2002 Puchar Polski zdobył Mostostal Azoty SSA Kędzierzyn Koźle pokonując w finale Galaxię - Bank Częstochowa - AZS (3:2)
 2002/2003 Puchar Polski zdobyła K.P. Polska Energia Sosnowiec, która w finale pokonała Morze Bałtyk Szczecin.
 2003/2004  Puchar Polski  zdobyła  K.P. Polska Energia Sosnowiec, która w finale pokonała KPS Skrę Bełchatów
 2004/2005 Puchar Polski zdobyła KPS Skra Bełchatów SSA, która w finale pokonała PZU AZS Olsztyn.
Polityka Prywatnosci | Polska Liga Siatkówki